Kopiowanie czy inspirowanie się? Rękodzielnicze savoir vivre.

Zaktualizowano: 13 wrz 2020

] Hej! Wiele razy można spotkać się z zjawiskiem, kiedy dwie prace są do siebie bardzo podobne. Niekiedy jest to po prostu przypadek, czasami inspiracja, lecz bywa również, że czyjaś praca została skopiowana. W tym poście spróbujemy nauczyć się rozgraniczać te trzy przypadki oraz poznamy podstawowe zasady savoir vivre w świecie rękodzielników.


Jak zachować klasę będąc rękodzielnikiem?

Nieważne czy jesteś amatorem, czy zajmujesz się tym od lat. Kultura obowiązuje każdego i powinna być obecna również w innych dziedzinach i grupach. Umówmy się - nikt nie lubi, kiedy jego pomysł zostaje przypisany innej osobie, a ona nawet o tym nie wspomni. Kopiowanie czyjejś pracy jest po prostu nieuczciwe. Można czerpać inspirację od innych, lecz warto wspomnieć, kiedy podobieństwo jest uderzające, że praca jest inspirowana. Dzięki temu nie tylko wykażesz się kulturą, ale również nie będziesz mieć nieprzyjemności. Może się okazać, że za jakiś czas Twoje prace staną się inspiracją dla innych, a oni także o tym powiedzą - pamiętaj, że to zjawisko działa w dwie strony! Dobrze jest podlinkować profil osoby, od której zaczerpnęliśmy dany pomysł. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad:

  1. Nie kopiuj świadomie - czerp inspirację.

  2. Jeśli Twoja praca jest inspirowana dziełem innej osoby, podlinkuj jej profil.

  3. Pamiętaj, że praca skopiowana nigdy nie dorówna jej pierwowzorowi.

  4. Wyrażaj się z szacunkiem do innych. Ktoś pyta się Ciebie o podstawowe techniki i sposoby? Może ta osoba dopiero zaczyna swoją przygodę?

Plagiat czy niewinna inspiracja? Granica jest płynna.

Czasami może się zdarzyć, że przemierzając różne strony internetowe znajdziesz pracę niemalże identyczną jak Twoja. Nie martw się - to zdarza się często i zazwyczaj wynika to z tego, że ktoś wpadł na ten sam pomysł i niekoniecznie jest to kopia. Świat jest mały i prawdopodobieństwo, że ktoś mógł pomyśleć podobnie jest całkiem spore. Ta granica jest płynna i nie powinno się oceniać innych rękodzielników na podstawie swoich przypuszczeń. Jeśli jednak idealnie odwzorowujesz czyjąś pracę pamiętaj, że jest to już plagiat.

O inspiracji mówimy wtedy, kiedy czyjaś praca pobudza Twoją wyobraźnię i sprawia, że w Twojej głowie pojawia się nowy pomysł. Zazwyczaj wtedy chcesz coś zmienić bądź ulepszyć i jest to świetne! Wybieraj inne kolory czy motywy przewodnie. Z czasem Twoja kreatywność rozwinie się i nauczysz się korzystać z planów innych osób tak, by stworzyć zupełnie nowy projekt, coś swojego.

Kopiowanie swoich własnych prac. Tak czy nie?

Jeśli zajmujesz się rękodziełem od jakiegoś czasu, masz już zapewne swoje ulubione techniki oraz pomysły bazowe. Ja również je mam, to normalne! Pamiętaj jednak, że ciągłym kopiowaniem jednego projektu Twoje umiejętności nie rozwijają się. Zauważ, że praca, która jest jedyna w swoim rodzaju ma w sobie to ''coś'', czego jej kopia już nie będzie miała mimo Twoich starań.

Warto się uczyć, wychodzić poza bezpieczne i znane formy, gdyż tylko to daje gwarancję, że będziesz w tej dziedzinie lepszy z każdym nowym projektem. Może być tak, że nie wyjdzie za pierwszym razem ani za drugim - to nic, po prostu wróć do tego za tydzień i zobaczysz, że z każdą próbą jesteś bliżej celu. Różnorodność jest darem, dzięki któremu kreatywność wstępuje na wyższy poziom.


Przykład inspiracji

Na mojej stronie ukazał się ostatnio nowy box. Aby go stworzyć, korzystałam z filmiku-poradnika, który znalazłam na YouTube. Poniżej można zobaczyć efekty kursu.

Można zatem stwierdzić, że prace te są do siebie dość podobne pod względem technicznym. Mimo to, by nie skopiować czyjegoś projektu postanowiłam użyć innej kolorystyki oraz nieco zamieniać układy kartek wewnątrz boxa, dodać coś od siebie.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie