Exploding box - kurs, WERSJA PODSTAWOWA

Zaktualizowano: 13 wrz 2020

Dzisiaj stworzymy nietypową kartkę, która ma postać otwierającego się pudełeczka z mnóstwem dodatków i zdjęć. Czas pracy powinien wynieść do pięciu godzin. Jako przykładowe prace posłużą moje wcześniejsze projekty. Liczy się kreatywność. Gotowy/a? Zaczynamy!


Materiały:
 • Blok techniczny biały i kolorowy (najlepiej o gramaturze 250)

 • Taśma dwustronna i druga piankowa

 • Nożyczki, ołówek, gumka do mazania, linijka

 • Wszelkiego rodzaju wstążeczki, naklejki bądź obrazki z tektury

 • Zdjęcia - ilość wedle uznania, w moim przypadku jedno

 • opcjonalnie zamiast zdjęcia może być jakaś figurka, kula śnieżna - wykaż się kreatywnością (chodzi o Twój plan na centralną część boxa)


Krok pierwszy: Baza

Pracę zaczynamy od przygotowania wszystkich materiałów i narysowania bazy pudełka. W naszym przypadku będzie to sześcian o krawędziach 9.5 cm (ze względu na rozmiar kartki).

 1. Narysuj dwa paski obok siebie o wymiarach 9.5 x 28.5 cm. Następnie wytnij je i zagnij tak, by każdy z nich został podzielony na trzy równe części. Sklej je prostopadle do siebie taśmą dwustronną, baza będzie miała wtedy kształt krzyża.


Krok drugi: Wieczko

Jeśli masz już gotową pierwszą część bazy, czas przygotować wieczko. Zacznij od ustalenia wymiarów. Poniżej znajdziesz zdjęcie z siatką takiej pokrywki. Pamiętaj, że powinna być ona minimalnie większa od bazy dolnej, ponieważ będzie się wtedy dobrze zamykać i otwierać.


Następnie wytnij figurę. Zauważ, że w każdym rogu powstał kwadrat 3x3 cm. natnij jeden z jego boków, a drugi pozostaw razem z prostokątem z boku. Spraw, by z małych kwadratów zrobiły się trójkąty, dzięki temu po złożeniu wieczko będzie wyglądać estetycznie. Zagnij kartkę wzdłuż wszystkich krawędzi. Całość sklej za pomocą taśmy dwustronnej.


Krok trzeci: Ozdabianie boxa od wewnątrz

Twoja baza jest już gotowa. Teraz nadszedł czas na jej ozdabianie. Tutaj wszystko zależy już od Ciebie, jednak wprowadzę Cię w najłatwiejsze sposoby na ozdabianie wnętrza boxa.

 1. Wytnij pięć kwadratów w wybranym kolorze o wymiarach 9x9 cm. Przyklej je taśmą dwustronną do każdego pola bazy.

 2. Wybierz inny kolor bądź kolory przewodnie. Ponownie wytnij i przyklej cztery kwadraty, lecz tym razem o wymiarach 8.5x8.5 cm. Przyklej je taśmą piankową.

 3. Wytnij cztery białe kwadraty o wymiarach 7.5x7.5 cm. Przyklej je taśmą piankową.

 4. Masz już cztery miejsca by umieścić dedykację, zdjęcia etc. Teraz zajmijmy się środkiem.

 5. Do środka możesz przykleić figurkę, kulę śnieżną, drugie pudełko, lub po prostu zrobić małą rameczkę na zdjęcie - tak jak w moim projekcie.

 6. Jeśli czujesz, że środek 3D jeszcze jest zbyt trudny, umieść w nim takie kwadraty jak na pozostałych płatkach. Zdjęcie będzie w ten sposób wyglądało również efektownie!

Poniżej zamieściłam zdjęcia moich trzech projektów, to propozycje ozdobienia boxa. Może któraś Cię zainspiruje?


Krok czwarty: Ozdabianie boxa na zewnątrz

Wnętrze pudełeczka jest już przepiękne, czas na ozdobienie go od zewnętrznej strony.

 1. Przygotuj pięć kwadratów o wymiarach 9x9 cm. Przyklej je do bocznych ścianek, a jeden na wieczko.

 2. Wytnij cztery prostokąty o wymiarach 9x2.5 cm. Przyklej je do bocznych ścianek wieczka.

 3. Baw się kolorami! Stwórz kompozycję wieczka, by było ono kolorowe. Na górze umieść kokardę.

Krok piąty: Idź wręczyć komuś boxa!

Twój box jest już w całości gotowy. Gwarantuję Ci, że takiej kartki na 99% nie dostało jeszcze nigdy w życiu większość osób i będzie ona dla nich ogromnym zaskoczeniem. Gratuluję pięknej pracy!
22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie