DIY - od czego zacząć? Co warto mieć, a na co nie warto wydawać pieniędzy?

Zaktualizowano: 13 wrz 2020

Hej! W tym poście dowiesz się, od czego najlepiej zacząć przygodę z rękodziełem oraz pomogę zaoszczędzić Ci trochę pieniędzy tłumacząc, co z reguły nie przydaje się w tej dziedzinie na początku. Lecimy!


Rękodzielnicze MUST HAVE

Dobrze, więc masz już jakąś wizję siebie w tej dziedzinie, lecz nie wiesz co naprawdę TRZEBA mieć? Zerknij poniżej, być może część podstawowego zestawu masz już nawet w domu? Oto lista najważniejszych rzeczy:

  1. LINIJKA - i to najlepiej taka 30 cm. Ważne, żeby była w miarę trwała, chociaż z doświadczenia wiem, że dobrze jest mieć jedną mniejszą zapasową.

  2. NOŻYCZKI - duże nożyczki, które dobrze tną zdecydowanie ułatwią Ci robotę.

  3. TAŚMA DWUSTRONNA - pytasz czemu nie klej? Dlatego, że taśma nie zostawia na papierze śladów, a cała praca brudna od kleju nie wygląda estetycznie.

  4. KLEJ MAGIC - mimo tego przyda się i on, przy okazji mocno klei.

  5. PAPIER, MNÓSTWO PAPIERU - najlepiej, żeby były to bloki techniczne białe i kolorowe. W sklepach można dostać nawet zestawy, w których jest kilka odcieni jednego koloru, co urozmaica pracę. Przyda się też papier we wzorki.

  6. WSTĄŻKI - z doświadczenia wiem, że najczęściej używane są białe i czerwone, nie musisz od razu mieć całej tęczy.

  7. NOŻYK - taki mały dostaniesz za kilka złotych w Castoramie, a pozwala na wycinanie rozmaitych kształtów od środka

  8. FARBY AKRYLOWE - sprawdzą się nawet takie za kilka złotych za tubkę. Najczęściej używana jest biała, ponieważ to kolor bazowy, ale przydadzą się też podstawowe kolory. Do tego kilka pędzli i masz już wszystko.

Nie daj się zwieść - na co nie warto na początku wydawać pieniędzy?

Nie od dziś wiadomo, że sklepy papiernicze pękają w szwach od cudownych dodatków, świecidełek i innych przyciągających uwagę elementów. Mimo to często później okazuje się, że dosłownie nie ma jak tego użyć w pracach.


TRIK 1 - Będąc w sklepie weź koszyk i wrzuć wszystko co Ci się podoba. Kierując się do kasy zacznij robić podsumowanie - ile wyniosą Cię te zakupy? Zobaczysz jak prędko dokonasz szybkiej i właściwej selekcji.


TRIK 2 - Robiąc zakupy wyobraź sobie swoje stanowisko pracy i artykuły, które posiadasz. W Twojej kolekcji zdecydowanie dominują ciepłe barwy? Odłóż te niebieskie i zielone świecidełka, ponieważ aktualnie nie będziesz miał/a okazji ich użyć. To trochę jak z ubraniami.


TRIK 3 - Poproś znajomych o pomoc, być może mają jakieś naklejki czy wstążeczki, których nigdy nie użyją, ponieważ to nie ich pasja. Tobie mogą się przydać, proszenie o pomoc to żaden wstyd!


TRIK 4 - Wybierz dokładny dział rękodzieła, który Cię interesuje. Scrapbooking, quilling, malarstwo lub szydełkowanie - jest tego mnóstwo, lecz gdy zdecydujesz się najpierw na jedno, zaoszczędzisz sporo pieniędzy oraz staniesz się w tym naprawdę dobry/a. W końcu wszyscy wiemy, że trening czyni mistrza!


TRIK 5 - Pamiętaj o produktach bazowych i to na nie wydawaj pieniądze, ponieważ na pewno ich użyjesz. Co jakiś czas warto poeksperymentować, pewnie! Lecz rób to z głową, zamiast całego kosza nowych materiałów ogranicz się do trzech rzeczy. Twój zapał do dalszej pracy nie spadnie, a okaże się, że w cale aż tak dużo nie było nawet potrzebne.


TRIK 6 - Nie kupuj najdroższych materiałów, jeśli nie wiesz czy to pasja, przy której zostaniesz. Oczywiście, najtańsze produkty mogą zniechęcić Cię do pracy przez słabą jakość. Dlatego też staraj się celować w sam środek i wybierać produkty o przeciętnej cenie.


TRIK 7 - Pytaj na forach, na Facebooku znajdziesz mnóstwo grup przeznaczonych DIY. Życzliwe osoby na pewno powiedzą Ci, czy produkt, o który pytasz jest niezbędny do pracy i czy jest wart swojej ceny.
13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie